یوخه شیرازی

معرفی:شیرینی یوخه همان شیرینی کاک در کرمانشاه میباشد که در شیراز با نام یوخه شناخته شده است و بسیار طرفدار دارد.این شیرینی جزء سوغاتی این شهر میباشد.این شیرینی بسیار سبک و خوشمزه و همچنین پر انرژی است.

یوخه شیرازی

مواد لازم:

آب ولرم:                                                                             50 میلی‌لیتر
آرد:                                                                                   300 گرم
پودر قند:                                                                            160 گرم
پودر بادام:                                                                          2/1 پیمانه
روغن محلی (حیوانی) یا روغن جامد:                                       50 گرم
مایه خمیر فوری:                                                                 یک قاشق چای‌خوری
نمک:                                                                               2/1 قاشق چای‌خوری
پودر هل:                                                                           یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه:

برای شروع کار، ابتدا مایه خمیر فوری را به همراه 50 میلی‌لیتر آب ولرم و یک قاشق سوپ خوری پودر قند در ظرفی مخلوط نمایید. سپس، در ظرف را بسته و اجازه دهید تا 10 دقیقه در دمای محیط مانده و پف کند. در این حین، روغن را آب کرده و آن را به ظرف دیگری منتقل و صبر کنید تا کاملاٌ خنک شود. یک عدد تخم‌مرغ را همراه با نمک در کاسه‌ای مخلوط کرده و کاملاٌ بزنید. سپس، آن را به روغن اضافه کنید. بعد، مایه خمیر آماده شده را به تدریج به این مخلوط افزوده و همچنان هم‌ زدن را ادامه دهید. در مرحله بعد، آرد را اضافه کرده و آن‌قدر هم بزنید که خمیر یکدست و لطیفی بدست بیاید. تا جایی که به هیچ‌وجه چسبندگی نداشته باشد. به مدت 10 تا 15 دقیقه خمیر را ورز داده و روی آن را پارچه‌ای انداخته و به مدت 2 ساعت استراحتش بدهید. در صورت شل و چسبنده بودن خمیر، می‌توانید کمی آرد به آن اضافه کنید. در مرحله بعد، خمیر حاضر شده را لوله کرده و در اندازه‌های مساوی چانه کنید. سپس، چانه‌ها را با کمک وردنه باز کرده و به وسیله وردنه ظریف‌تری کاملاٌ نازکشان کنید. ورقه‌های نازک خمیر را در ماهی‌تابه نسبتاٌ بزرگی انداخته و هر دو طرف آن را کمی روی شعله اجاق بپزید. قبل از خنک شدن، آن‌ها را روی تخته کار پهن کرده و رویشان از مخلوط پودر قند، پودر بادام و هل بپاشید. بعد، ورقه‌ها را با حوصله و دقت لوله کرده و رویشان را با فشار کم وردنه بکشید. در انتها، در فاصله‌های 3 سانتی‌متری و اریب مانند برش بزنید. سپس در ظرف مورد نظر چیده و همراه با چای میل نمایید.
لازم به ذکر است که شیرینی یوخه شیراز، در استان کرمانشاه نیز تهیه شده و از سوغاتی‌های معروف این منطقه به شمار می‌رود. در حقیقت، بیشتر از 30 سال است که پخت این شیرینی خوشمزه در این خطه از کشور رایج می‌باشد. شیرینی یوخه، در استان قزوین نیز به همین نام طبخ شده و از شیرینی‌های سنتی آن به شمار می‌رود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید